קיים הרבה בלבול וחוסר הבנה בכל הנוגע לקידום אתרים בגוגל, כאשר מדברים על פרסום או שיווק בעזרת מנוע החיפוש של גוגל קיימים שני Marketing channels שונים והם: קידום אתרים בגוגל או באנגלית SEO- Search Engine Optimization שהתרגום המילולי הוא אופטימזציה למנועי חיפוש

מה עדיף SEO או PPC?

שאלה שעולה פעמים רבות על ידי בעלי עסקים שונים שצריכים להחליט בין אם להשקיע את מאמצי השיווק בקידום אתרים אורגני או בפרסום ממומן בשיטת תשלום לפי קליק / PPC, או לחלופין במידה ומחליטים שבוחרים בשני ערוצי השיווק יחד אז השאלה הופכת למה הוא הנתח התקציבי שכל ערוץ שיווק יקבל, זאת אומרת כמה מנתח התקציב יושקע SEO וכמה בPPC. ולמעשה אין תשובה אחת נכונה לשאלה מה עדיף, מכיון שהתשובה תלויה בכמה משתנים כמו עלויות קידום, סוג המוצר או העסק שיש לקדם, סוג הנישה והתחרות, מגבלות תקציביות ומשפטיות ועוד משתנים רבים שלעיתים קשה לנבא מראש.

Benefits of SEO

High ROI

היתרון העיקרי של קידום אורגני בגוגל הוא לרוב החזר השקעה גבוה או לפחות הפוטנציאל להחזר השקעה, מכיוון שאנו יודעים (בעזרת כלים שגוגל וחברות אחרות מספקות) את כמות החיפושים החודשיים לביטויים, למשל ביטוי כמו “Car Loans” זה ביטוי עם כמה מאות אלפי חיפושים בחודש ובמידה ויש לנו עסק המספק הלוואות היה לנו אינטרס גדול להופיע גבוה בתוצאות החיפוש בביטוי כזה מכיוון שדירוג גבוהה יוביל למספר גבוה של כניסות relevance לאתר שלנו וכתוצאה יגיעו לקוחות משלמים.

Low barriers to entry

זה יתרון נוסף של קידום אתרים אורגני, למעשה בגלל שהאלגוריתם של גוגל במהותו מקדם מידע ותוכן הוא מאפשר גם לאתרים (שחקנים) קטנים ללא תקציב להכנס ולהתחרות לא בזכות הכיס העמוק אלא בזכות הידע והמידע שהם מעניקים ומפיצים ברשת. למעשה בכדי להתחיל קידום אתרים כל מה שצריך אחסון, דומיין, לבנות אתר ולהתחיל לקדם.

Disadvantages of SEO

SEO takes time

לפני שמתחילים תהליך קידום אתרים חשוב מאוד לקחת בחשבון שקידום אתרים כמעט תמיד לוקח זמן עד שרואים תוצאות בפועל שבאות לידי ביטוי בשיפור הדירוג במנועי חיפוש וכתוצאה יותר חשיפה וכניסות לאתר שמובילות למכירות או פניות לעסק. אפשר לומר ככלל אצבע שכמה שהתחום יותר תחרותי אז תהליך הקידום יקח יותר זמן עד שאתר מסויים יגיע לדירוגים מספיק משמעותיים בגוגל, הסיבה לכך פשוטה והיא כי יש תחרות ואתרים אחרים שגם רוצים לפתוס את התוצאות הראשונות בדף תוצאות החיפוש של גוגל.

High uncertainty component of SEO

בגלל שאין לנו שליטה באלגוריתם של גוגל ולמעשה אנחנו לא לא יודעים איזה שינויים נעשים בו (אם בכלל) אין למקדמי אתרים וודאות לגבי שמירת המיקומים של אתר בביטוי חיפוש מסויימים, למשל אם הצלחנו לקדם אתר לתוצאה ראשונה בביטוי מסויים עדיין אין לנו שום ערובה שהמיקום הנוכחי ישאר קבוע לאורך זמן, עם זאת ניתן לצמצם חוסר וודאות בכך שמשתמשים בטכניקות קידום מסוג White Hat (טכניקות קידום שגוגל מעודד) לעומת טכניקות מסוג כובע שחור / בלאק האט (טכניקות שגוגל מעניש). בפועל גוגל מעניש אתרים או מוריד את הדירוג שלהם באופן יומי עובדה שיכולה לחסל עסק מסויים אם הוא מתבסס כולו רק על קידום אתרים בערוץ שיווק עיקרי.

Benefits of PPC

Immediate release

שלא כמו קידום אתרים אורגני, פרסום ממומן בגוגל הוא מיידי ברובו, וברגע שמתחילים קמפיין פרסומי, קובעים תקציב, יוצרים מודעות, וביטויים אז המודעות עולות לאויר באופן מיידי (לאחר כמה שעות עד שעוברות בדיקה) ולמעשה ניתן כבר באותו היום לקבל כניסות לאתר בעזרת פרסום ממומן בגוגל.

High targeting capability

מערכת הפרסום של גוגל מאפשרת למפרסם גמישות רבה וכך המפרסם יכול למקד את המודעות שלו לפי השאילתת חיפוש של הגולש, אזור גיאוגרפי, מכשיר, שעות וימים בשבוע ועוד משתנים המאפשרים מיקוד מקסימלי בכדי להגיע אך ורק לקהל יעד רלוונטי וכך למקסם את היעילות של הפרסום.

The disadvantages of PPC

Pay dearly for mistakes

כאשר מתחילים קפמיין פרסומי בתחום תחרותי שהמחיר לקליק גבוה (כל קליק יהיה כמה עשרות שקלים) והתקציב הפרסומי חייב להיות גבוה בכדי להביא תוצאות, כל טעות שנעשית בקמפיין עולה הרבה למפרסם, למשל אם מודעה מסויימת מובליה לעמוד שבור (404) או עמוד שגוי אז המפרסם שילם עבור הקליק אבל הגולש לא מצא את מבוקשו וסביר להניח שהקליק התבזבז והגולש עזב מיד. או טעות של מיקוד לא מספיק מדוייק או שגוי גם יגרום לבזבוז תקציב על גולשים לא רלוונטים.

Click fraud and waste advertising budget by competitors clicks

אחד הנושאים הרגישים והבעייתיים ביותר בעולם הפרסום הממומן הוא הונאות קליקים (Click Fraud) ובזבוז התקציב על ידי מתחרים שלוחצים עם המודעות בכדי לרוקן את התקציב היומי של המתחרים שלהם. גוגל נהנים מהעובדה שאין למפרסם דרך וודאית לדעת אם מתחרים לוחצים לו על המודעות אבל יחד עם זאת גוגל עדיין משקיעים מאמצים ומשאבים מרובים בכדי למנוע הונאות קליקים, גוגל לא יכולים או לא מצליחים למנוע מתחרים מללחוץ על מודעות של מתחרים אך הם מצליחים להוריד את המספרים שלהם.

האם עושים קידום אתרים וPPC רק בגוגל או גם במנועי חיפוש אחרים?

קידום אתרים ניתן לעשות לכל מנוע חיפוש בין אם מדובר בגוגל, בינג, AOL וכו’, עם זאת גוגל הוא מנוע החיפוש הגודל ביותר והפופולרי ביותר בעולם (מעל 60% מסך החיפושים בעולם נעשים דרך גוגל) ובארץ המספרים עוד יותר גבוהים, מעל 90% מסך החיפושים נעשים דרך גוגל. אז לרוב שמדברים על קידום אתרים מדברים על קידום בגוגל, יש קשר בין שיפור במיקומים בגוגל לבין שיפור בדירוגים במנועי חיפוש אחרים אך עם זאת לרוב יש הבדלים משמעותיים בתוצאות שעולות לאותה שאילתא במנוע חיפוש שונים, אל אחת כמה וכמה בשפה כמו עברית שהיא נחשבת לשפה זניחה יחסית לשאר השפות בעולם ורוב האלגוריתמים ומנועי החיפוש מלבד גוגל עדיין לא באמת מספקים תוצאות חיפוש אוכותיות מאוד בחיפושים בשפה העברית.

אם יש לכם שאלות, אתם מוזמנים להגיב או ליצור קשר.

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.